NSDA School of Excellence in Debate
2006, 2009, 2010, 2014, 2015
Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.
Bellaire Debate
A mission statement
or quote about the
firm.
Navigation Bar Placeholder

Bellaire Novice Extravaganza results September 14-15
Extemp
Rafael Gomez 1st place
Petru Nechiti 1st place
Ashley Clarke 1st place
Jason Yao 4th place
Milan Narayan 4th place
Sean Lu 6th place
Christian Olguin 7th place
Owen Zhang 7th place
Patrick Li 7th place
Nina Zhang 7th place
Jake George 7th place

House 2
Owen Zhang 1st place
Scott Cricks 2nd place
CHristian Olguin 3rd place
Justice Cordova 5th place

House 3
David Tang 1st place
Stephanie Tang 4th place

Dawson HS tournament results September 8
2nd place Overall Sweepstakes
Congress
IOana Nechiti  1st place
Saumya Jhaveri  3rd place
Zoe Zhang  4th place
Sean Lu  6th place
Evan Zhao  7th place
David Tang  8th place

Foreign Extemp
Lucy Ding  1st place
Saumya Jhaveri  5th place

Foster HS tournament results August 31-September 1
Foreign Extemp
Ioana Nechiti 5th place

Novice Extemp
Saumya Jhaveri 1st place
Harshin Sanam Venkata 5th place

George Ranch HS tournament results August 31-September 1
Foreign Extemp
Ioana Nechiti 3rd place
Lucy Ding 5th place

Novice Extemp
Saumya Jhaveri 1st place


News & Stories from August, 2017-December, 2017J
Bellaire Debate
Member of the
National Speech &
Debate Association
since 1955.
Public Forum
Margaret Schweirking/Nina Zhang 8-0
Katherine Chen/Anna Maag 6-2
Rafael Gomez/Patrick Li 6-2
Aditya Markan/Milan Narayan 6-2
Rebecca Chen/Emily Zhao 6-2
Zi An Liang/Richard Lin 5-3
Joyce Weng/Jason Yao 5-3
Jesse Zheng/Gabriela Montes do Oca 5-3

House 1
Jeffrey Chuong 2nd place
Sophia Hernandez 4th place
Nathan Tran 5th place
Samuel Johnson 6th place
Anushka Ravi 7th place

House 4
Shravya Aparasu 2nd place
Jake George 3rd place
Robert Hawes 4th place
Lucy Kyle 7th place





Public Forum
Patrick Han/Andrew Li  1st place
Pramit De/Andrew Sun 3rd place
Arianna Zhao/Michelle Sun quarterfinals
Alex Pantazopol/Lucy Wu  quarterfinals
Sarika Kotha/Lucy Ding  quarterfinals
Sernry Tu/Daniel Chen  octofinals
Omar Busaidy/Vedanth Ramabhadran octos
Pranav Bommekal/Bryce Liu  octofinals

Michelle Sun 1st place Public Forum Speaker





Public Forum
Omar Busaidy/Vedanth Ramabhadran 1st place
Pramit De/Andrew Sun double octos