2010 NFL National Champion
Congressional Debate.
2010 NFL School of Excellence in Debate
Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.
Bellaire Debate
A mission statement
or quote about the
firm.
Navigation Bar Placeholder

Northbrook/Eisenhower Swing results December 17-18
1st place Sweepstakes
CCX
Brendan Chou/Ben Zhang semifinals
Tian Wang/Helen Mazells  semifinals
Aman Narayan/Laura Zhang quarterfinals
Alex Chu/Kang Di Li quarterfinals








Clear Brook HS tournament results December 10-11
CCX
Clark Johnson/Terry Huang  quarterfinals







Truman HS tournament results December 3-4
Congress
Weiting Ji  3rd place
Judy Liu 5th place
Sneha Joshi finals
John Williams performed well enough to be in finals

Katy Taylor HS tournament results November 19-20
CCX
Luther Fan/John Wang 1st place
Alex Chu/Kang Di Li  3rd place
Sajeel Malik/Regan Wang quarterfinals
Clark Johnson/Tian Wang quarterfinals

NCX
Televive Taye/Allayah Frazier  3rd place





Atascocita HS tournaent results November 12-13
CLD
Gil Shaulsky  1st place
Jerry Chen  octofinals
Lauren Nguyen  octofinals

Gil Shaulsky  3rd place CLD speaker award

DX
Kevin George 5th place
Jennifer Cho 7th place

Clear Lake HS tournament results November 5-6
CCX
Helen Mazella/Grant Warren  quarterfinals
Alex Chu/Kang Di Li  quarterfinals

Kang Di Li 1st place speaker award CCX

Gil Shaulsky 2nd place speaker award CLD

Kevin Dwyer 2nd place speaker award NLD


Lamar Consilidated HS tournament results October 29-30
CCX
Aman Narayan/Rose Li  quarterfinals
Paul Lambert/Zhongmin Zhang  quarterfinals










Kingwood HS tournament results October 22-23
CCX
Grant Warren/Seth Uzman  1st place
Andrew Alter/Zachary Birenbaum  2nd place
Benjamin Zhang/Nikhil Roy  3rd place
Brendan Chou/Kang Di Li  3rd place







Westside HS tournament results October 15-16
CCX
Andrew Alter/Zachary Birenbaum  quarterfinals

NCX
Phillip Yuan/Victoria Stuckey quarterfinals

PF
Olivia Arena/Lucy Chen  1st place
Vincent Su/Robin Go quarterfinals





University of Houston tournament results October 1-2
2nd place Overall Sweepstakes
1st place Debate Sweepstakes
CCX
Jackie Luo/Helen Mazella quarterfinals

NCX
Laura Zhang/Aman Narayan-
Alice Li/Zachary Feig          |__closed out semis
Julius Fang/Aloysius Utomo |
Denes Marton Nathan Du----

Aman Narayn 1st place NCX speaker award
Laura Zhang 2nd place NCX speaker award
Denes Marton 3rd place NCX speaker award

PF
Olivia Arena/Lucy Chen  octofinals
Anna Xu/Manlin Yao  octofinals
Kevin Gwen/Nathan Hiransomboon  octofinals

DX
Olivia Arena  3rd place









Clear Creek HS tournament results September 24-25
2nd place Sweepstakes
CCX
Charlie Wan/Yinjie  1st place
Andrew Alter/Zachary Birenbaum  3rd place
Christa Chiao/Michael Ong 3rd place

NCX
Alex Chu/Rose Li  quarterfinals

PF
Jennifer Knesbach/Michelle Knesbach 1st place












Kashmere HS tournament results September 21
LD
Elaine Shen 4th place
Kevin Dwyer 6th place

PF
Kevin Gwen/Nathan Hiransomboon 2nd place

Alief Elsik HS tournament results September 17-18
4th place Sweepstakes
CCX
Nikhil Roy/Benjamin Zhang  1st place
Brendan Chou/Xinxin Xu  2nd place
Seth Uzman/Grant Warren  3rd place

NCX
Daniel Guo/Clark Johnson  2nd place
Tracy Cheng/Mike Xiong  3rd place

Benjamin Zhang 1st place CCX speaker award
Xinxin Xu 3rd place CCX speaker award

PF
Jennifer Knesbach/Michelle Knesbach  1st place
Liang Ren/Tian Wang quarterfinals

Tian Wang 3rd place speaker award PF debate


Elkins HS tournament results September 10-11
Congress
John Williams  1st Place  
Tyler Quinn semifinals

Bellaire Novice Extravaganza results September 10-11
CX
Kang Di Li/Hanying Li  1st place  8-0
Phillip Yuan/Brady Zhou 2nd place 8-0
Jinchen Zou/Tracy Cheng 3rd place 8-0
Zachary Feig/Clark Johnson 4th place 7-1
Alex Chu/Rose Li 5th place 7-1
Chelsea Ji/Alice Li 6th place 7-1
Mikie Xiong/Aman Narayan 7th place 6-2
Andrew Zhang/Laura Zhang 8th place 6-2

Extemp
Cari Bonilla 2nd place
Jennifer Cho 3rd place
Peter Elmers 7th place
Ziyu Wang 8th place

Public Forum
Anna Xu/Manlin Yao 7th place







Dekaney HS tourment results September 3-4
CCX
Brendan Chou/Xinxin Xu closed out semis
Armen Gurgen-Movsesyan/Thomas Du closed out
semis
Nikhil Roy/Benjamin Zhang  closed out semis
Rafael Go/Rockey Wu  closed out semis










Cypress Lakes HS tournament results August 27-28, 2010
CCX
Brendan Chou/Xinxin Xu quarterfinals







NFL NATIONAL CHAMPION!









Louise Lu won the National Championship in Congressional Debate at the Lincoln Financial Group/
National Forensic League National Speech/Debate tournament held in Kansas City, Missouri June 13-
18.  Erik Nelson and Rohini Sigireddi earned 11th in the nation in Public Forum debate and John
Williams advanced to semi finals in Congressional Debate.  This marks the third consecutive year
that Bellaire Debate has earned a national championship.  In addition to the individual successes, the
team earned the 2010 NFL School of Excellence in Debate award.  Louise Lu earned $6,000 in
scholarships while Erik Nelson and Rohini Sigireddi each earned $1,000 scholarships.  Jingxiao Jin,
Jacob Aronowitz, David Wang, Tom Zhang and Andrew Zhu also participated in the tournament.
The LNG/NFL National Speech/Debate tournament is the largest academic competition in the
country.  2010 marks the 85th anniversary of the National Forensic League.

Erik Nelson & Rohini Sigireddi were featured on the Kansas City NBC affiliate television station.
Right Click here to view the story.  Only Erik could butcher a decent quote like he does in this
interview.  Additional stories from
Houston Chronicle, Stennis Center for Public Service, KHOU,
Houston Young Leaders Examiner
, The Cypress Times.




2010-2011 Bellaire Debate Officers
President                    
Vice President
Secretary
Treasurer
Historian
Press Release
Publicity Director
Social Coordinator
CX Research Captains
CX Novice Captains
Congress Research Captains
Congress Novice Captains
Public Forum Captain
Lincoln Douglas Captain





News & Stories from January, 2010 - June, 2010
Bellaire Debate
Happy Holidays from Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.

Congress
Tyler Quinn  1st place
Feifei Le 2nd place
Jennifer Cho  6th place
Jennifer Watts 8th place

LD
Gil Shaulsky  2nd place
Ben Liu quarterfinals

USX
Nathan Hiransomboon  6th place


Congress
Tyler Quinn  1st place
Xinghua Dou  3rd place
Nathan Hiransomboon  5th place
Uche Akoma  8th place

CLD
Kevin Dwyer  quarterfinals









Congress
David Davis  3rd place
Vivek Kantamani 5th place
Dillon Hoang 7th place
Jennifer Watts 8th place

CLD
Gil Shaulsky octofinals

NLD
Rachel Lee octofinals
Pooja Prasad octofinals



Congress
Tyler Quinn 1st place
Feifei Le 2nd place
Kevin George 3rd place
Diana Ruan 5th place
Jennifer Cho 6th place
Hailey Haut 8th place
David Davis semifinals
Jennifer Watts semifinals
Neha Reddy semifinals


Congress
Kevin George 2nd place
Feifei Le 3rd place
Vivek Kantamani 5th place

CLD
Gil Shaulsky quarterfinals

NLD
Raveena Chhibber quarterfinals



Congress
Omkar Joshi  2nd place
David Davis 4h place
Feifei Le 8th place

CLD
Ben Liu  double octofinals

NLD
Tejus Satish 2nd place
Michelle Huang 3rd place
Elaine Shen double octofinals


Congress
Sneha Joshi 1st place
Diana Ruan 3rd place
Omkar Joshi 4th place
Feifei Le 6th place
Jennifer Cho 7th place
Dillon Hoang finals

CLD
Pooja Prasad octofinals
Tejus Satish octofinals



Congress
Feifei Le  3rd place
David Davis  4th place
Xinghua Dou  5th place
Vivek Kantamani  6th place

CLD
Gil Shaulsky double octofinals
Ben Liu double octofinals

NLD
Michelle Huang  3rd place
Rachel Lee  3rd place
 



Congress
Omkar Joshi  5th place
Sneha Joshi  6th place
David Davis  7th place
Dillon Hoang  9th place
Feifei Le  10th place

Novice Congress
Kristina Duan  1st place
Peter Elmers  3rd place
Maya Shaulsky  5th place

CLD
Gina Toumajian  3rd place
Gil Shaulsky  octofinals

Gina Toumajian 1st place CLD speaker award

NLD
Pooja Prasad  1st place
Tejus Satish  quarterfinals
Michelle Huang  quarterfinals
Julian Advani  quarterfinals
Raveena Chhibber  quarterfinals

Tejus Satish 1st place NLD speaker award
Julian Advani 2nd place NLD speaker award
Pooja Prasad 3rd place NLD speaker award



Congress
Judy Liu  1st place
Weiting Ji  3rd place
John Williams  4th place
Tyler Quinn  5th place
Kevin George  6th place

CLD
Jerry Chen  octofinals

Novice Congress
Hailey Haut  1st place
Peter Elmers 2nd place
Carrie Jiang 3rd place
David Wu  4th place
Uche Akoma 5th place

NLD
Tejus Satish  1st place
Pooja Prasad  2nd place
Kevin Dwyer  3rd place











Congress
Judy Liu  2nd place
Diana Ruan 3rd place
Jennifer Cho  semifinals
Ziyu Wang semifinals

Novice Congress
Cari Bonilla  2nd place
Uche Akoma  4th place
Hailey Haut 6th place

CLD
Jerry Chen  octofinal

Novice PF
Kevin Gwen/Nathan Hiransomboon quarters

Kevin Gwen 3rd place speaker award Nov PF









Congress House 1
Peter Elmers 1st place
David Wu 4th place
Hailey Haut 5th place

Congress House 2
Jennifer Cho 1st place
Gabriel Saenz 3rd place
Carrie Jiang 4th place
Uche Akoma 5th place

Congress House 3
Ziyu Wang 1st place
Cari Bonilla 3rd place
Melissa Mejia 6th place
Maya Shaulsky 7th place

LD
Kevin Dwyer 1st place 8-0
Elaine Shen 2nd place 8-0
Jualian Advani 3rd place 7-1
Tejus Satish 4th place 6-2
Pooja Prasad 7th place 5-3
Michelle Huang 8th place 5-3


Congress
Weiting Ji  2nd place
Xinghua Dou 5th place
Dillon Hoang  6th place
Sneha Joshi  7th place
Feifei Le  8th place

Novice Congress
Jennifer Cho  1st place
Peter Elmers  2nd place
Ziyu Wang  3rd place

NLD
Pooja Prasad  2nd place
Elaine Shen  4th place


CLD
Gina Toumajian  1st place
Jerry Chen octofinals

Congressional Debate
John Williams 3rd place
David Davis 7th place
Omkar Joshi 8th place











































Luther Fan
John Wang
Rafael Go
Xinxin Xu
Christa Chiao
Robin Go
Michael Ong
Vincent Su
Bo Kim/ Nikhil Roy
Jin Kim/ Rockey Wu
Judy Liu/ John Williams
Omkar Joshi/ Sneha Joshi
Olivia Arena
Gina Toumajian