2010 NFL National Champion
Congressional Debate.
2010 NFL School of Excellence in Debate
Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.
Bellaire Debate
A mission statement
or quote about the
firm.
Navigation Bar Placeholder

Harmony School of Advancement tournament results December 16-17
CCX
Laura Zhang/Aman Narayan  3rd place
Clark Johnson/Alex Chu  3rd place
Faisal Khan/Daniel Guo  quarterfinals

Duo Improv
Uche Akoma/Kang Di Li  1st place

Isidore Newman tournament results December 9-10
2nd place Debate Sweepstakes
Congress
John Williams  1st place
Feifei Le  3rd place
Judy Liu  5th place

Clear Brook HS tournament results December 9-10
CLD
Julian Advani  2nd place
Ben Liu  3rd place
Kevin Dwyer  octofinals

Cypress Creek HS tournament results December 2-3
PF
Xinghua Dou/Nathan Hiransomboon octofinals

DI
Uche Akoma  7th place
Capitol City Congress Classic results December 1










1st place Overall Sweepstakes
Congress
Judy Liu  2nd place
John Williams  3rd place
Feifei Le  finals
Vivek Kantamani  finals
Raveena Chhibber  finals
Marina Finley  finals
Rachel Smith  finals

Katy Taylor HS tournament results November 18-19
CCX
Andrew Alter/Aman Naryan  3rd place
Seth Uzman/Grant Warren  quarterfinals

PF
Olivia Arena/Kevin George quarterfinals

Spring HS tournament results November 19
PF
Nathan Hiransomboon/Xinghua Dou quarterfinals

LD
Pooja Prasad quarterfinals
Kang Di Li quarterfinals

Aldine HS tournament results November 12
CCX
Aman Narayan/Laura Zhang  2nd place




Clear Lake HS tournament results November 4-5
CCX
Aaron Birenbaum/Akash Shukla quarterfinals

Jinchen Zou 1st place CCX Speaker Award
Akash Shukla 3rd place CCX Speaker Award

PF
Xinghua Dou/Nathan Hiransomboon quarterfinals

Lamar Consolidated HS tournament results October 28-29
CCX
Jose Alfaro/Victoria Stuckey  2nd place

CLD
Kang Di Li  octofinals

Kang Di Li  2nd place CLD Speaker Award


Kingwood HS tournament results October 21-22
1st place Debate Sweepstakes
2nd place Overall Sweepstakes
CCX
Andrew Alter/Zachary Birenbaum  1st place
Alex Chu/Ryan Yang  2nd place

DX
Marina Finley  1st place
Kang Di Li  3rd place

CLD
Kang Di Li  octofinals


Cypress Lakes HS tournament results October 7-8
CCX
Clark Johnson/Willis Nguy  2nd place

PF
Julian Advani/Kevin Dwyer quarterfinals

CLD
Kang Di Li  octofinals





Cypress Woods HS tournament results September 30-October 1
1st place Debate Sweepstakes
CCX
Clark Johnson/Willis Nguy quarterfinals

NCX
Ryan Wang/Sharon Wen 3rd place

PF
Rachel Lee/Pooja Prasad octofinals

USX
Marina Finley  semifinals
Nathan Hiransomboon  semifinals
Kang Di Li semifinals




Memorial HS tournament results September 23-24



Bellaire Novice Extravaganza results September 16-17
CX
Akash Shukla/Aaron Birenbaum  2nd place
Cicilyn Xie/Siddharth Prasad  3rd place
Max Zhang/Ridge Liu  6th place
Alec Chi/Robert Rexford  8th place
Matthew Simpson/Brian Cotton  9th place
Narain Reddy/Kurt Warren  10th place

Extemp
Kang Di Li  1st place
Marina Finley  4th place
Jinchen Zou  5th place
Sriharsha Rangaraj  8th place

LD
Kang Di Li  1st place









Elkins High School tournament results September 9-10
NCX
Akash Shukla/Bobby Bonilla 2nd place


Clear Springs High School tournament results September 3
2nd Place Overall Sweepstakes
CCX
Xin Xin Xu/Alex Chu  2nd place
Brendan Chou/Benjamin Zhang  3rd place
Andrew Alter/Zachary Birenbaum  3rd place
Laura Zhang/Aman Narayan  quarterfinals

Aman Narayan 1st place CCX speaker award
Xin Xin Xu 2nd place CCX speaker award

NCX
Aaron Birenbaum/Roberto Bonilla  2nd place

Aaron Birenbaum 1st place NCX speaker award

PF
Jennifer Knesbach/Michelle Knesbach  3rd place
Pooja Prasad/Rachel Lee  3rd place
Cari Bonilla/Michelle Huang  quarterfinals







Dobie High School tournament results August 26-27
CCX
Brendan Chou & Benjamin Zhang 2nd place
Clark Johnson/Willis Nguy  quarterfinals

PF
Jennifer Knesbach/Michelle Knesbach quarters










News & Stories from January, 2011 - June, 2011
Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.
Congress
Rachel Smith  6th place
Ziyu Wang  finals

Domestic Extemp
Kang Di Li  4th place











Congress
Kevin Huang  1st place
Maya Shaulsky  7th place
Jorge Villareal  8th place


LD
Gil Shaulsky  quarterfinals
Kevin Dwyer  octofinals
Julian Advani  double octofinals
Ben Liu  double octofinals















Consolation
Zachary Weddle  1st place
Ziyu Wang  2nd place
Ethan Campbell  finals
Jorge Villareal  finals
Tammy Huynh  finals













Congress
John Williams  1st place
Vivek Kantamani  2nd place
Kirby Ledvina   7th place
Jason Weilee  8th place



Congress
Marina Finley  2nd place
Vivek Kantamani  5th place
Kevin Huang semifinals
Esther Liao  semifinals
Annie Shen  semifinals


Congress
John Williams  1st place
Feifei Le  3rd place
Judy Liu  4th place
Ziyu Wang  5th place
Zachary Weddle  7th place
Kirby Ledvina  8th place



Congress
Judy Liu  1st place
Rachel Smith  3rd place
Raveena Chhibber  6th place

PF
Pooja Prasad/Rachel Lee  2nd place
Xinghua Dou/Nathan Hiransomboon quarters




Congress
Marina Finley  1st place
Rachel Smith  3rd place
Jenny Chen  6th place
Kevin Huang  7th place

PF
Elaine Shen/Sriharsha Rangaraj  2nd place
Julian Advani/Kevin Dwyer  3rd place
Pooja Prasad/Rachel Lee  quarterfinals
Xinghua Dou/Nathan Hiransomboon octofinals


Congress
Tyler Quinn  3rd place
Feifei Le  4th place
David Davis  7th place

Novice Congress
Laura Ojinnaka  1stplace
Kevin Xie  3rd place
Tammy Huynh  4th place
Rena Li  5th place

DX
Nathan Hiransomboon  5th place


Congress
Vivek Kantamani 2nd place
Zachary Weddle 6th place
Jennifer Watts finals

Novice Congress
Jenny Chen  1st place
Esther Liao 2nd place
Nirmal Patel 3rd place
Kevin Huang 4th place
Annie Shen 5th place
Ethan Campbell 6th place
Shannon Dang 7th place

CLD
Kang Di Li  3rd place



Congress
Sneha Joshi 6th place



House A
Marina Finley  1st place
Raveena Chhibber  3rd place
Crystal Huang  4th place
Esther Liao  6th place
Eric Bailey  8th place

House B
Martin Williams  1st place
Rachel Smith  2nd place
Nirmal Patel  3rd place
Kevin Huang  4th place
Tammy Huynh  5th place
Ethan Campbell  7th place
Jorge Villareal  8th place

House C
Jenny Chen  1st place
Stephanie Yard  2nd place
Arch Carson  3rd place
Rena Li  4th place
Alexis Summers  5th place
Jennifer Wang  6th place
Diamond Morgan  7th place


Congress
Tyler Quinn 1st place
Judy Liu  6th place
Uche Akoma  7th place


Congress
John Williams  1st place
Feifei Le  2nd place
Tyler Quinn  3rd place
Jennifer Watts  5th place
Judy Liu  6th place
Diana Ruan  7th place
Kirby Ledvina  8th place

Novice Congress
Rachel Smith  1st place
Marina Finley  2nd place
Martin Williams  3rd place
Annie Shen  4th place
Ethan Campbell  5th place
Jenny Chen  6th place
Crystal Huang  7th place
Tammy Huynh  8th place
Stephanie Yard  finalist

CLD
Gil Shaulsky  octofinals

Gil Shaulsky  3rd place CLD speaker award



Congress
Feifei Le  4th place
David Davis  6th place
Zachary Weddle  7th place

LD
Gil Shaulsky  1st place

Novice LD
Kang Di Li  3rd place