2010 NFL National Champion
Congressional Debate.
2010 NFL School of Excellence in Debate
Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.
Bellaire Debate
A mission statement
or quote about the
firm.
Navigation Bar Placeholder



































Tournament results Hastings HS December 21-22
CCX
Liana Wang/Eric Chu  2nd place
James Feng/ZiLu Li semifinals
Ridge Liu/Daniel Guo semifinals

DI
Bryce Williams  6th place


Tournament results Westside HS December 21-22
DI
Bryce Williams  5th place




Tournament results Harmony School of Advancement December 14-15
CCX
Aman Narayan/Laura Zhang  2nd place
Liana Wang/Eric Chu quarterfinals

USX
Kang Di Li  5th place
Nathan Hiransomboon  7th place


Tournament results Isidore Newman December 7-8
Congress
Marina Finley  6th place TOC bid

Tournament results Clear Brook HS December 7-8
CCX
Samhith Punukula/Christina Tan  2nd place
Xinghua Dou/Yingying Lai quarterfinals

DI
Uche Akoma  2nd place





Tournament results Cy Creek HS November 30-December 1
CCX
Samhith Punukula/Christina Tan semifinals

PF
Kang Di Li/Julian Advani double octos
Nathan Hiransomboon/George Zhang double octos


Tournament results Katy Taylor HS November 16-17
NCX
Kevin Xie/ Shivani Raman quarterfinals

Domestic Extemp
Kang Di Li  2nd place
Marina Finley 4th place

Dramatic Interp
Bryce Williams  8th place  NIETOC bid

Oratory
Kang Di Li 5th place  NIETOC bid


Tournament results South Houston HS November 9-10
DX
Nathan Hiransomboon 6th place

DI
Bryce Williams  3rd place

Tournament results Cleark Lake HS November 2-3
NCX
Shannon Dang/Jennifer Wang  semifinals

DX
Kang Di Li  2nd place
Marina Finley  6th place
Sriharsha Rangaraj 7th place

OO
Kang Di Li  2nd place

DI
Maya Shaulsky  4th place


Tournament results Lamar Consolidated HS October 26-27
2nd place Overall Sweepstakes
CCX
Allayah Frazier/Telavive Taye  quarterfinals
Xinghua Dou/Yingying Lai  quarterfinals
Bravyn Lu/Christina Tan  quarterfinals

PF
Pooja Prasad/Rachel Lee 2nd place
Sriharsha Rangaraj/Faisal Khan  semifinals

NPF
John Runge/Vikram Seth  1st place

DI
Maya Shaulsky  1st place
Uche Akoma  2nd place


Tournament results Kingwood HS October 19-20
CCX
Aman Narayan/Laura Zhang  quarterfinals

DI
Maya Shaulsky  2nd place

FX
George Zhang 4th place
Jason Lan  5th place



Tournament results Cypress Lakes HS October 5-6
CCX
Aaron Birenbaum/Akash Shukla 2nd place

NCX
James Feng/Zilu Li  2nd place
Amy Fan/Jessie Chen  3rd place

Tournament results Cypress Woods/Cy Fair HS September 28-29
1st place Debate Sweepstakes
CCX
Zachary Birenbaum/Jinchen Zou quarterfinals
Xinghua Dou/Anu Narayan quarterfinals

NCX
James Feng/Zi Lu Li  1st place
Anthony Yun/Liana Wang quarterfinals
Jack Zhang/Eric Chu quarterfinals
Amy Fan/Jessie Chen quarterfinals
Akshat Sood/Samhith Punukula quarterfinals

Public Forum
Cari Bonilla/Nathan Hiransomboon 3rd place
Faisal Khan/Sriharsha Rangaraj double octos

Novice Public Forum
Stephen Murphey/George Zhang octofinals


Tournament results Elsik HS September 21-22
NCX
Bravyn Lu/Christina Tan 1st place
Samhith Punukula/Akshat Sood  2nd place
Ethan Middleman/Max Rosenthal  3rd place

Ethan Middleman 1st place NCX Speaker Award
Samhith Punukula 2nd place NCX Speaker Award
Max Rosenthal 3rd place NCX Speaker Award

DI
Uche Akoma  5th place






Tournament Results Bellaire Novice Extravaganza September 14-15
CCX
8-0  Eric Chu/Brandon Chi
6-2  Anthony Yun/Liana Wang
5-3  James Feng/Zi Lu Li
4-4  Kendall Elston/Simon Yao
4-4  Bravyn Lu/Christina Tan
4-4  Akshat Sood/Alex Whitman

Public Forum
7-1  George Zhang/Stephen Murphey  4th place
6-2  John Runge/Vikram Seth  5th place

Extemp
George Zhang 2nd place
Jason Lan  3rd place

Tournament results Elkins HS September 14-15
CCX
Aaron Birenbaum/Akash Shukla  1st place
Clark Johnson/Jinchen Zou  2nd place


Tournament results Kempner HS September 7-8
CCX
Aman Narayan/Laura Zhang semifinals
Aaron Birenbaum/Akash Shukla quarterfinals
Clark Johnson/Allayah Frazier quarterfinals
Zachary Birenbaum/Andrew Alter quarterfinals

Clark Johnson  3rd place CCX Speaker Award

DI
Coleman Marshall 2nd place

USX
Marina Finley  2nd place

Novice Extemp
George Zhang  2nd place
Jason Lan  7th place









Tournament results Foster HS August 31-September 1
CCX
Aman Narayan/Laura Zhang  3rd place

DI
Coleman Marshall  3rd place

PR
Coleman Marshall 6th place





News & Stories from January, 2012 - June, 2012
Bellaire Debate
Member of the
National Forensic
League since 1955.


































Congress
Eric Bailey  2nd place
Rachel Smith 5th place
Raveena Chhibber  7th place

PF
Julian Advani/Kang Di Li  semifinals
Faisal Khan/Sriharsha Rangaraj semifinals


CLD
Julian Advani  double octofinals

PF
Kang Di Li/Nathan Hiransomboon  octofinals
Faisal Khan/Sriharsha Rangaraj octofinals


CLD
Nathan Hiransomboon  octofinals
Dinah Baum  octofinals

PF
Kang Di Li/Julian Advani  1st place
Faisal Khan/Sriharsha Rangaraj octofinals







Congress
Kevin Huang  4th place
Jenny Chen  7th place

LD
Amber Liu  double octos
Allan Ngo  double octos

PF
Sriharsha Rangaraj/Faisal Khan double octos


Congress
Michael Murphey  9th place

OO
Kang Di Li  8th place

USX
Kang Di Li  2nd place


Congress
Marina Finley  2nd place  TOC bid
Vivek Kantamani  7th place
Eric Bailey  8th place

CLD
Kang Di Li  octofinals

PF
Cari Bonilla/Nathan Hiransomboon quarterfinals

NLD
Dinah Baum octofinals


Congress
Jorge Villareal  5th place





Congress
Marina Finley  1st place  TOC bid
Vivek Kantamani 5th place  TOC bid
Ziyu Wang 8th place

CLD
Kang Di Li  semifinals
Julian Advani  quarterfinals

PF
Elaine Shen/Manlin Yao quarterfinals

NLD
Dinah Baum  quarterfinals


Congress
Rachel Smith 2nd place
Kevin Huang  3rd place
Nirmal Patel  6th place

CLD
Julian Advani  octofinals

NLD
Allan Ngo  1st place
Edward Ni  double octofinals









Congress
Tomas Arango  4th place
Michael Murphey  6th place

Public Forum
Elaine Shen/Manlin Yao  semifinals
Pooja Prasad/Rachel Lee  quarterfinals
Sriharsha Rangaraj/Faisal Khan  octofinals

NPF
Stephen Murphey/George Zhang quarterfinals


Congress
Kevin Huang  5th place
Tomas Arango 6th place

NLD
Amber Liu  quarterfinals



DI
Uche Akoma 7th place Cy Woods NIETOC bid
Uche Akoma 8th place Cy Fair NIETOC bid

CLD
Kang Di Li  quarterfinals

NLD
Allan Ngo octofinals

Novice Extemp
George Zhang  1st place

Oratory
Kang Di Li semis Cy Woods NIETOC bid
Kang Di Li 4th place Cy Fair NIETOC bid





Congressional Debate
Eric Bailey  4th place

CLD
Nathan Hiransomboon 3rd place

Julian Advani 1st place CLD Speaker Award

NLD
Amber Liu  quarterfinals

FX
Nathan Hiransomboon 7th place

NX
Jason Lan  1st place


Congressional Debate
House 1
Tomas Arango 1st place
Michael Murphey  2nd place
Karen Guo  3rd place

House 2
Chandana Golla  1st place

Lincoln Douglas
6-2  Jason Lan  4th place
5-3  Amber Liu  6th place
5-3  Dinah Baum  7th place
5-3  Edward Ni  8th place




Lincoln Douglas
Julian Advani  octofinals




Congressional Debate
Vivek Kantamani  3rd place
Rachel Smith  5th place
Marina Finley  6th place
Kevin Huang  7th place
Nirmal Patel  8th place
Jenny Chen  finals
Annie Shen  finals
Eric Bailey  finals
Esther Liao finals

Public Forum
Nathan Hiransomboon/Cari Bonilla semifinals

Lincoln Douglas
Kang Di Li  2nd place
Julian Advani  octofinals

Novice LD
Jason Lan  semifinals
Allan Ngo quarterfinals

Novice Congress
Andrew Bell  2nd place



Public Forum
Nathan Hiransomboon/Elaine Shen quarters

Lincoln Douglas
Julian Advani  quarterfinals

Original Oratory
Kang Di Li  6th place
Our thanks and gratitude go out to these businesses for their
support of the 57th annual Bellaire Forensic Tournament.